Click Fraud Protection
Меню
 • Чому вивчати іноземну мову складно і як це змінити

  2018.06.13

  Якщо ви з усіх сил намагаєтеся вивчити іноземну мову, не переживайте, ви не самотні. Відомо, що дорослі засвоюють нові мови складніше, ніж діти, чий надгнучкий мозок фактично створює і розвиває зв’язки, необхідні для вивчення іноземної мови.

  Але чому ж так важко вивчати іноземну мову? Це складний процес, тому що він кидає виклик вашому розуму (ваш мозок повинен вибудувати нові когнітивні структури) і вашому часу (для цього потрібна безперервна, тривала, послідовна робота). Але це не все.

  У цій статті нашого блогу ми розглянемо три основні чинники, що ускладнюють вивчення мови, і дамо вам шість порад, як полегшити цей процес.

   

  Мозок, як він є

  Ви коли-небудь замислювалися, чому деякі люди з легкістю базікають англійською, а інші ледь можуть пробурмотіти «hello»? Існує дослідження, яке свідчить, що унікальні зв’язки нашого мозку можуть заздалегідь визначити наш успіх у вивченні мов. У дослідженні, проведеному в Університеті Макгілла, мозок учасників пильно вивчали до і після інтенсивного 12-тижневого курсу французької мови. Дослідники виявили сильніші зв’язки між мозковими центрами, які беруть участь в розмовах і читанні, у учасників з кращими результатами. Хоча це може означати, що деякі люди просто когнітивно краще пристосовані до вивчення мов, але це не означає, що не потрібно хоча б спробувати.

   

  Як ми вчимося

  Заняття після роботи, навчання за кордоном, спеціальні додатки, спілкування з іноземними партнерами, робота за кордоном, інтенсивні мовні курси – існує так багато способів вивчення іноземної мови. Однак ясно, що, оскільки дорослі повинні, ну знаєте, бути дорослими, у нас не виходить вчитися «підсвідомо», як це роблять маленькі діти, просто повторюючи за викладачем. На жаль, наш складніший дорослий мозок заважає нашому навчанню.
  Дорослі, як правило, навчаються, накопичуючи словниковий запас, але часто не знають, як зв’язати все воєдино, щоб сформувати граматично правильну мову. Дослідження Массачусетського Інституту Технологій свідчить навіть, що схильність дорослих до надмірного аналізу перешкоджає їхній здатності сприймати тонкі нюанси іноземних мов.
  Кеті Нільсон звинувачує в цьому ідею «мови як об’єкта». «На уроках історії ви просто починаєте вивчати дати в хронологічному порядку. Вивчення мови працює не так», – говорить вона. «Ви не можете просто запам’ятати купу слів і правил та розраховувати, що заговорите іноземною мовою. У цьому випадку у вас буде знання «мови як об’єкта». Ви зможете описати цю мову, але ви не зможете її використовувати».
  Краще розглянути цей процес, як «навчання навику» (щось, що ви робите), а не як «вивчення предмета» (щось, що ви знаєте). Як? Забудьте про досконалість і про ідеал. Привнесіть трохи безладу в своє навчання – будь то додатки, заняття з учителем або подорожі – не бійтеся помилятися.

   

  Схожість мов

  Нелегко вивчити мову, що значно відрізняється від рідної. Дослідження Інституту Дондерса та Інституту психолінгвістики Макса Планка показують, що наш мозок не байдужий до схожості мов і буде повторно використовувати граматику і особливості нашої рідної мови, щоб зрозуміти аналогічно структуровану іноземну мову. Професор психолінгвістики Нурія Сагарра згодна з тим, що перед тими, хто вчить мови, що значно відрізняються, стоїть складніше завдання: «Якщо ваша рідна мова схожа на іноземну мову, яку ви вивчаєте – вам буде легше».

   

  Поради, як полегшити вивчення іноземної мови

  Вивчення мови ніколи не буде на 100% легким, але цей процес, безумовно, може стати приємним і успішним. Так що ж робити?

   

  Зрозумійте себе і свої цілі

  Чому ви вивчаєте цю мову? Для роботи? Для задоволення? Для спілкування з сім’єю? Пам’ятаючи про свою мету, шукайте можливості вчити саме те, що вам потрібно, і фільтрувати те, що не потрібно (наприклад, словник для спілкування по роботі дуже відрізняється від того, що необхідно знати для подорожі по Північній Америці). Зосередження уваги на вашій головній меті навчання допоможе вам боротися з вигоранням.

   

  Забавляйтеся, як дитина

  Хоча наш мозок вже не настільки гнучкий, як у дітей, ми можемо бути такими ж допитливими, як вони! Занурення і гра мають ключове значення, і для дорослих прекрасний варіант – це заняття іноземною мовою або відвідування програми навчання за кордоном, що поєднує вивчення мови з подорожжю і культурним зануренням.

   

  Два в одному

  Уже знаєте одну іноземну мову? Почніть з занурення у відносно (або дуже!) схожу (наприклад, португальська / іспанська або голландська / німецька або норвезька / шведська / дацька). Ваш попередній досвід навчання допоможе вам легше і ефективніше зануритись у нову мову.

   

  Мотивуйте себе

  «Вам потрібна мотивація, щоб постійно шукати нові навички та інструменти для вивчення мови, і мотивація нерозривно пов’язана з успіхом вивчення мови», – каже Анжела Грант з Університету штату Пенсільванія. Знайдіть свою мотивацію – забронюйте квитки на літак прямо зараз, купіть гарний ноутбук для занять, гуляйте по своєму місту з партнером по обміну мовами або робіть домашнє завдання в улюбленій кав’ярні.

   

  Повне занурення

  Оточуйте себе новою мовою, якомога більше! Змініть мову в своїх профілях в соціальних мережах, на комп’ютері і на телефоні. Дивіться фільми, слухайте музику і подкасти; читайте романи, науково-популярні книжки та журнали; дивіться документальні фільми і програми мовою, яку вивчаєте.

   

  Не бійтеся невдач

  Пам’ятайте, ви навчаєтеся навику, а не вивчаєте предмет. Насолоджуйтесь смішними і дивними моментами, які будуть відбуватися з вами, особливо в перший час, не бійтеся невдач і не соромтеся. Примиріться з тим, що ваш акцент не досконалий, і ви не все розумієте. Нічого з цього не має значення в довгостроковій перспективі.