Click Fraud Protection
Меню
 • 6 способів подолати мовний бар’єр

  2016.12.06

  Мовний бар’єр — це бар’єр, який виникає, коли ми спілкуємось іноземною мовою. Майже всі, хто вивчає англійську, переживав це неприємне відчуття. Воно може виникнути не тільки у початківців, а й у людей з хорошими знаннями. Ви можете чудово сприймати і розуміти мову на слух, грамотно писати та з інтересом читати іноземну літературу, а ось висловити свої думки, на жаль, не можете. Але сама дивна річ полягає в тому, що як тільки ви заглядаєте в словник, відразу ж стає ясно, що дане слово або дану конструкцію ви вже знаєте і причому дуже давно. Однак це знання не приносить вам користі – в потрібний момент слово (фраза, конструкція) не приходить на розум.
  Чи часто зустрічається мовний бар’єр у людей, які вивчають іноземну мову? На жаль, так. І ось вам невеликий приклад.
  Практично всі ми в школах (а хтось починав і з дитячого садка) та інститутах вивчали іноземну мову, іноді, до речі, навіть не одну. Хтось успішно, хтось не дуже, але, тим не менш, ми віддали цьому заняттю певну кількість сил і часу.
  Ми вчили слова, переказували тексти, складали діалоги, писали тести, здавали іспити і, в принципі, по завершенню цих занять передбачалося, що ми будемо здатні користуватися цими знаннями. Але чомусь так відбувається, що мало хто з нас може спілкуватися з іноземцем хоча б на повсякденні теми (хоча, погодьтеся, для цього не потрібно мати лінгвістичну освіту).
  Тож як подолати цей мовний бар’єр? Ми впевнені, що це цілком реально, варто лише дотримуватись кількох правил.

   

  1. Розслабтеся і не нервуйте

  Коли ви нервуєте, ваш мозок починає частково «відключатися» і слова змішуються в хаосі. Тобто, в такому стані вам набагато складніше висловити свої думки англійською, ніж коли ви спокійні. Розслабтеся, зробіть глибокий вдих. Пам’ятайте, що ваш співрозмовник так само відчуває збентеження і боїться бути незрозумілим. Зазвичай розслабленість сприяє впорядкуванню думок та допомагає налагодити діалог. Отож просто не забувайте глибоко дихати і посміхатися співрозмовнику. Посмішка – це універсальний засіб для побудови діалогу, вона допоможе позбутися страху і зібратися з думками.

   

  2. Не треба соромитися

  Однією з головних перешкод для спілкування є сором’язливість. Змиріться з тим, що ви будете робити помилки, говорити неправильно, і вам доведеться освіжити свої навички використання мови тіла. Суть у тому, щоб просто визнати, що ці речі будуть відбуватися.
  Крім того, нам здається, що над нашим акцентом будуть сміятися, боїмося виглядати кумедно. Але ж згадайте, як нам подобається, коли іноземці намагаються говорити українською, їхній акцент здається нам милим і нітрохи не заважає розумінню.

   

  3. Візьміть блокнот

  Звичайний блокнот! Хто б подумав, що це може бути дуже ефективно. Записуйте будь-які фрази, які ви вважаєте корисними, занотовуйте цікаві слова та словосполучення. Проглядайте ці записи за нагоди, щоб освіжити їх у пам’яті. Вони вам обов’язково знадобляться. Чим більший у вас словниковий запас, тим легше буде знайти потрібні слова в розмові.

   

  4. Задавайте питання

  Не бійтеся перепитувати свого співрозмовника. Якщо іноземець говорить занадто швидко, і ви не встигаєте схоплювати слова, попросіть його повторити повільніше.
  Помилка початківців при вивченні іноземної мови полягає в тому, що вони не ставлять запитання, коли чогось не розуміють, а намагаються робити вигляд, що все в порядку. Не треба соромитися перепитувати і просити говорити повільніше. Співрозмовник вас зрозуміє і почне розмовляти не так швидко й підбирати більш прості слова. Так уже скоро паніка зникне і вийде побудувати конструктивний діалог.

   

  5. Постійно повторюйте

  Допомагає розговоритися такий популярний прийом: при перегляді фільму іноземною мовою або із субтитрами треба періодично ставити його на паузу і повторювати діалоги за героями. Таким чином вивчається розмовна мова і відточується правильна вимова. Більше того, володіючи гарною пам’яттю, можна в кілька разів збільшити свій словниковий запас.

   

  6. Не зупиняйтеся на досягнутому

  Лінгвісти стверджують, що мова швидко забувається, якщо її регулярно не використовувати. Звичайно, постійне заучування і виконання вправ навіває нудьгу, але можна постаратися урізноманітнити практику переглядом цікавих фільмів іноземною мовою, читанням книг або форумів в інтернеті. І найголовніше – розмовляйте, спілкуйтесь якомога більше на різні теми, ходіть на розмовні клуби, подорожуйте і не будуйте перед собою ніяких бар’єрів!

   

  Як бачите, ніякого секрету нема – просто потрібно тренуватися говорити, а вже потім використовувати свої знання та вміння в реальному житті.
  Уявіть, що ви хочете навчитися гарно танцювати. Наряд чи ви відразу підете на вечірку з професійними танцюристами, знаючи тільки базові рухи. Без зайвих питань ви спочатку підете в танцювальний клас, щоб під час тренувань добитися легкості і грації.
  Той же принцип працює і при вивченні іноземної мови. Під час занять ви зможете подолати цей горезвісний мовний бар’єр завдяки тому, що ви будете спілкуватися з великою кількістю людей, багато разів будете використовувати різні слова і конструкції. І все це ви будете робити до тих пір, поки не досягнете легкості в спілкуванні й у використанні слів.